Det går bra att prova första gången. Den här kursen utgör en fortsättande del i en kursserie och passar dig som redan bekantat dig med tangons grunder och gått flera prova-på eller en kortare nybörjarkurs i tango. (men även dig som nyligen gått en nybörjarkurs men nu vill lära dig mer om hur du kan dansa till musiken).
Tangoverkstans nybörjar/fortsättningskurs leds av Charlotte Rivero som jobbar professionellt med tangoundervisning och regelbundet har uppdrag vid universitet och högskolor t ex Teaterhögskolan och Danshögskolan.
Det är inte nödvändigt att anmäla sig med partner. Vi byter både roller och partners men det går att bara dansa en roll om så önskas och också att öva med sin egen partner. De flesta brukar dock upptäcka fördelarna med att växla partners och även att prova båda rollerna. Vi rekommenderar inneskor och bekväma vardagskläder.
Kursinnehåll
I den här kursen fokuserar vi på tangons grunder och musikalitet. Kursserien är systematisk och följer en klar linje och ett tydligt system för tango, musikalisk förståelse och rörelsekvalitet. Rytm, frasering och musikalitet utgör viktiga verktyg för att kunna skapa ömsesidighet i dansen och samtidigt berika traditionen. Medveten närvaro, empati, intention, lyhördhet och tydlighet är också viktiga aspekter av kursen och vi utforskar dessa delar genom olika övningar för att nå fram till en ömsesidig dans som kan ta sig olika uttryck från tydlig rolluppdelning till helt öppna roller.
Vi kommer att jobba med kommunikation och kontakt vidare med; hållning, balansaxel, center, abrazo/omfamning, caminata, ochos, enkel giro, riktningsbyten och rebotes. Under kursen kommer du att introduceras till tangons grundstruktur och få verktyg att improvisera inom strukturen men även utmana den och skapa ditt eget uttryck i samklang med din danspartner.
Extra träning i förekommande fall: Möjlighet finns till gratis träning/danskväll tisdagar på Rfsl Sveavägen 59, kl 20.30-22.00.
AVGIFT
Betalas till Tangoverkstans bankgiro 5403-9557.
KLIPPKORT 2013
Klippkort passar dig som inte kan teckna helt paket. Ger större flexibilitet men kostar lite mer per lektion.
Anmälan och inbetalning till Tangoverkstans bankgiro 5403-9557. Ange namn+ och kursnivå..
Om Tangoverkstan
Tangoverkstan och kurserna leds av Charlotte Rivero, som har utvecklat tangopedagogik med normkreativt genusperspektiv utifrån genus/queerteori i Sverige. Charlotte Rivero arbetar också som gästlärare med tango & genusfrågor på olika institutioner, skolor och högskolor bland annat Sveriges Kommuner och Landsting, Teaterhögskolan, Danshögskolan och på Gih. Läs mer om pedagogiken på Tangoverkstans hemsida.
Info Charlotte Rivero, 073-770 25 15, tangoverkstan@yahoo.com
Tangoverkstan- Roller i rörelse®
Prova på kostar 240 kr. Klicka här för anmälan. Avgiften dras sedan av om du tecknar dig för paket. (obs vi tar ej kort och avgiften måste betalas innan prova på antingen kontant eller via bankgiro Tangoverkstans bankgiro 5403-9557, medtag kvitto)
VARMT VÄLKOMMEN!